Oto 3 kroki niezbędnej pielęgnacji zamszowych butów

Damskie i męskie buty z zamszu Melvin & Hamilton

Wraz z nadejściem wiosny zamsz powraca do damskiej i męskiej garderoby. Zamsz, znany również jako nubuk, pasuje do różnych stylizacji, zarówno eleganckich, jak i tych bardziej swobodnych. Ten rodzaj skóry z akcentami z lat 70. jest bardzo łatwy w noszeniu: od stylu country na spacer na łonie natury po bardziej miejski look na kawę na tarasie - zamszowe buty są bardzo uniwersalne.

Miększy i cieńszy niż skóra licowa, zamsz jest również stosowany w wyrobach skórzanych i na niektórych rodzajach odzieży. Dzięki miękkiej, matowej powierzchni buty zamszowe są idealne na okres przejściowy i staną się Twoim sprzymierzeńcem, gdy tylko nadejdą wiosenne dni. Casualowe z jeansami, bardziej eleganckie na wesele, zamsz występuje w wielu modelach butów damskich i męskich: zamszowe botki, kozaki, mokasyny, derby...

Zamsz powstaje w wyniku obróbki skóry poprzez oszlifowanie jej, co pozwala uzyskać ten aksamitny w dotyku efekt. Zamsz to ogólna nazwa wszystkich rodzajów skóry o wyraźnie widocznych włoskach, które zmieniają kierunek przy dotyku. W przeciwieństwie do większości tradycyjnych skór lub skór pełnoziarnistych, zamszu nie wykonuje się zazwyczaj z zewnętrznej części skóry, lecz z jej wewnętrznej strony.

Zamsz jest równie wytrzymały jak gładka skóra, ale wymaga nieco więcej uwagi i konserwacji: szybko się plami, łatwo się rysuje, a jego kolor może wyblaknąć pod wpływem wody lub wilgoci. Aby móc nosić zamszowe buty jak najdłużej, poniżej przedstawiamy wszystkie nasze wskazówki dotyczące pielęgnacji tych delikatnych butów.

01 Jak czyścić zamszowe buty?

Zestaw do czyszczenia butów Gregory - Melvin & Hamilton

Pierwszym krokiem jest czyszczenie, aby pozbyć się kurzu i innych zabrudzeń, które mogły pojawić się na butach. Używając specjalnej mosiężnej szczotki, takiej jak nasza szczotka Ross 3, wykonuj regularne ruchy na powierzchni butów, zawsze w tym samym kierunku: od wewnątrz do zewnątrz. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce styku podeszwy i zamszowej części buta, ponieważ w tym miejscu zwykle gromadzi się wilgoć. Do najbardziej delikatnych skór zamszowych należy używać gumowej części szczotki. Szczotkowanie sprawia, że materiał pozostaje miękki. Pamiętaj jednak, aby zamszowe buty szczotkować delikatnie: zbyt mocne szczotkowanie może spowodować ścieranie powierzchni butów i ich uszkodzenie.

02 Jak usunąć plamę z zamszowych butów?

Zamszowe mokasyny męskie Earl 3 Melvin & Hamilton

Plamy z oleju, ślady trawy, plamy z błota... Twoje zamszowe buty nie mają lekko. Dobra wiadomość jest taka, że na tym materiale zwykle można usunąć lub zmniejszyć widoczność plamy. Używając małej, zwilżonej szczoteczki i odrobiny mydła, szoruj plamę kolistymi ruchami, aż zniknie. Wytrzyj czyszczone miejsce czystą szmatką, aby usunąć nadmiar wilgoci. Pozostaw but do wyschnięcia na powietrzu, z dala od źródeł ciepła.

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale jeśli zamszowe buty zostały przemoczone lub ochlapane, nie jest to wielki problem: po prostu pozwól im wyschnąć, a następnie wyczyść je szczotką. Z drugiej strony, zamsz może łatwo ulec uszkodzeniu, jeśli zostanie wystawiony na działanie zbyt dużej ilości wody lub wilgoci, dlatego należy unikać noszenia zamszowych butów w deszczowe dni.

03 Jak zachować zamszowe buty jak najdłużej?

Zamszowe sneakersy damskie Nuri 1 Melvin & Hamilton

Rób przerwy w noszeniu butów

Aby zamszowe buty służyły jak najdłużej, nie należy ich nosić dwa dni z rzędu. Najlepiej używać na zmianę kilku par butów, aby zapobiec ich zbyt szybkiemu zużyciu. Między kolejnymi użyciami buty należy je przechowywać w płaskim miejscu, z dala od światła.

Zainwestuj w prawidła

Nie odkładaj butów na półkę po całodniowym noszeniu: używaj prawideł, aby buty zachowały swój pierwotny kształt, a skóra nie pofałdowała się. Zaleca się stosowanie cedrowych prawideł do butów, ponieważ drewno to ma naturalne właściwości antybakteryjne i odświeżające, dzięki czemu buty będą pachniały świeżo. Ponadto, jeśli masz problem z założeniem zamszowych butów, użyj łyżki do butów!

#youaremnh