Roślinnie garbowana skóra - co to znaczy i dlaczego jej używamy?

Roślinnie garbowana skóra - co to znaczy i dlaczego jej używamy?

Prawie wszystkie buty naszej marki wykonane są z roślinnie garbowanej skóry. Co to właściwie znaczy i dlaczego celowo podjęliśmy decyzję o używaniu tego typu wyprawiania skór możesz przeczytać w najnowszym wpisie na blogu.

01 Czym jest garbowanie roślinne?

Skóra jest jednym z najstarszych naturalnych materiałów docenianych już przez naszych przodków. Ubrania, koce i oczywiście buty zrobione były ze skór zwierzęcych. Ponieważ jednak skóra jest jednym z najbardziej podatnych na psucie materiałów, szybko zaczęto opracowywać odpowiednie metody stabilizacji skór zwierzęcych, dzięki czemu są one bardziej trwałe. Ten proces nazywa się garbowaniem.

Garbowanie roślinne jest naturalnym sposobem przetwarzania skór zwierzęcych bez użycia szkodliwych substancji chemicznych. Surowe skóry zwierząt są garbowane w celu ich stabilizacji i przygotowania do dalszego przetwarzania otrzymanej skóry. Tanina jest zawsze garbnikiem roślinnym w garbowaniu roślinnym. W tym procesie wykorzystuje się garbniki naturalnie występujące, jak na przykład gałęzie, korę, strąki, a w niektórych technikach nawet owoce. Sam proces garbowania trwa kilka miesięcy. Można go przyspieszyć przez dodanie syntetycznych garbników, co nie wchodzi w grę w przypadku czystej skóry roślinnej.

Taninę uzyskaną z odpowiedniego drewna dodaje się do wypełnionego wodą dołu wraz ze skórami. W tej kąpieli pozostają one aż zostaną dodane do innych kąpieli o wyższym stężeniu garbników. W celu dalszego garbowania są one ponownie umieszczane w dołach z garbnikami, które są wymieniane w regularnych odstępach czasu. Na sam koniec skóra odkładana jest na kilka dni, aby całkowicie utrwalić garbowanie.

Roślinnie garbowana skóra - co to znaczy i dlaczego jej używamy?
Roślinnie garbowana skóra - co to znaczy i dlaczego jej używamy?
Roślinnie garbowana skóra - co to znaczy i dlaczego jej używamy?

02 Dlaczego stawiamy na roślinnie garbowaną skórę?

Skóry roślinnie garbowane znaczącą różnią się od skóry chromowych. Proces garbowania przy użyciu roztworu soli chromu jest mniej czasochłonny i znacząco obniża koszty produkcji, jednakże może mieć szkodliwy wpływ na organizm, gdyż użyty w tym procesie chrom (VI stopień utleniania) jest toksyczny.

Zazwyczaj wyróżnia się chemiczne i naturalne procesy garbowania. Najbardziej popularne, a zarazem kontrowersyjne garbowanie, ze względu na jego powszechne zastosowanie w przemyśle mody, jest garbowanie chromowe. Jest ono wykorzystywane w 85% światowej produkcji skóry, co oznacza, że w większości przypadków skóra nie jest już produktem naturalnym. Według ekspertów stosowanie soli chromu jest szkodliwe dla zdrowia jak i środowiska. Pomimo tych istotnych wad, jest to nadal najczęściej stosowana metoda w przemyśle mody, głównie dlatego, że jest ona szybsza, tańsza i mniej materiałochłonna. Ponadto dalsza obróbka jest znacznie łatwiejsza i wymaga mniejszego doświadczenia.

Niemniej jednak firma Melvin & Hamilton świadomie opowiedziała się przeciwko garbowaniu chromowemu i wybrała droższą metodę garbowania roślinnego, koncentrując się na zrównoważonym rozwoju firmy.

Jednym z powodów jest fakt, że typowy but Melvin & Hamilton nie może zostać zrobiony z innego rodzaju skóry. Żaden inny materiał nie może być przetwarzany, aby otrzymać typowy dla marki wygląd, który związany jest z różnymi odcieniami otrzymywanymi podczas wieloetapowego barwienia skóry. Typowych efektów kolorystycznych Melvin & Hamilton nie można było uzyskać z żadnym innym surowcem. Po garbowaniu chemicznym skóra jest po prostu martwa i nie pozwala na intensywną obróbkę i barwienie, jak to zwykle bywa w naszych kolekcjach. Ponadto, ze względu na łagodniejsze procesy, średnia długość życia skóry garbowanej roślinnie jest znacznie dłuższa niż skóry chromowanej.

Podsumowując, zasady zrównoważonego rozwoju, wszechstronne i unikalne możliwości obróbki oraz aspekty jakościowe są kluczowe dla naszej decyzji o wykorzystaniu skóry garbowanej roślinnie. W rezultacie, produkcja i zakup towarów wykonanych z tego materiału są naszą długoterminową inwestycją.

#youaremnh