Roślinnie garbowana skóra - co to znaczy i dlaczego jej używamy?

Roślinnie garbowana skóra - Melvin & Hamilton

Oferowanie wielu różnych i oryginalnych modeli nie oznacza, że trzeba tworzyć niedbale wykonane jednorazowe produkty, o których szybko się zapomina. Nasze produkty zostały zaprojektowane tak, aby zrobić na Tobie wrażenie, aby jak najdłużej Ci służyły. Bez ryzyka dla Twojej skóry. Od momentu powstania firma Melvin & Hamilton wybiera szlachetne materiały i chce utrzymać ten standard i jakość w swoich kreacjach.

Zdecydowana większość naszych modeli butów wykonana jest ze skóry garbowanej roślinnie, uzyskanej podczas naturalnego procesu, który pozwala przejść od surowej do obrobionej skóry. Czym jest skóra garbowana roślinnie, jakie są jej etapy i dlaczego warto ją wybrać? Oto przegląd zalet i cech tej metody garbowania skóry, kluczowej cechy butów Melvin & Hamilton.

01 Czym jest garbowanie roślinne?

Buty Melvin & Hamilton ze skóry garbowanej roślinnie

Skóra jest jednym z najstarszych naturalnych materiałów, a praca z nią znana jest od tysięcy lat przy projektowaniu ubrań, koców, a nawet schronień. W celu nadania jej sprężystości, zakonserwowania i ochrony opracowano procesy konserwacyjne, zwane garbowaniem. Klasyczne garbowanie skóry wykorzystuje proces, który obejmuje wiele szkodliwych substancji chemicznych; nie jest tak w przypadku garbowania metodą roślinną, które przetwarza skórę w znacznie bardziej naturalny sposób.

Garbowanie roślinne stabilizuje surowiec i pozwola surowej skórze stać się prawdziwą skórą, wytrzymałą i błyszczącą. W tym procesie wykorzystuje się aktywne zasady roślin i ich naturalne właściwości, takie jak występujące w nich kwasy garbnikowe: kora, gałęzie, liście, a nawet owoce są wykorzystywane na każdym etapie procesu garbowania, który może trwać od jednego do trzech miesięcy.

02 Etapy garbowania roślinnego

Skóra w pracowni - Melvin & Hamilton

Każdy etap procesu garbowania pozwala skórze nasiąknąć kwasami garbnikowymi pochodzącymi z roślin, aż do uzyskania optymalnej mieszanki i uzyskania skóry najwyższej jakości. Pierwsza mieszanka musi mieć niskie stężenie i być delikatna, aby nie uszkodzić skóry. Skóra jest moczona w trzech różnych kąpielach, gdzie w trakcie obróbki dodawane są do niej różne mieszanki. Ta fermentacja i powolne osiadanie, a także liczne zabiegi sprawiają, że skóry są bardziej wytrzymałe i wyższej jakości, dzięki czemu po trzech miesiącach potrzebnych na garbowanie stają się trwałym surowcem.

Po zakończeniu tego procesu, skóry są odkładane na kilka dni, aby całkowicie utrwalić garbowanie. Można by przyspieszyć proces garbowania poprzez dodanie substancji chemicznych i syntetycznych, ale wtedy nie byłoby to już garbowanie roślinne. Poświęcenie czasu na stworzenie produktu wysokiej jakości jest dla nas kluczowe.

03 Dlaczego wybieramy roślinne garbowanie?

Produkcja Melvin & Hamilton

Istnieje zasadnicza różnica między garbowaniem roślinnym a garbowaniem chromowym, które wymaga użycia środków chemicznych. Najbardziej popularne, a zarazem kontrowersyjne garbowanie, ze względu na jego powszechne zastosowanie w przemyśle mody, jest właśnie garbowanie chromowe. Jest ono wykorzystywane w 85% światowej produkcji skóry, co oznacza, że w większości przypadków skóra nie jest już produktem naturalnym. Stosowanie soli chromu jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, jak i środowiska. Pomimo tych istotnych wad, jest to nadal najczęściej stosowana metoda w przemyśle mody, głównie dlatego, że jest ona szybsza, tańsza i mniej materiałochłonna. Ponadto dalsza obróbka jest znacznie łatwiejsza i wymaga mniejszego doświadczenia.

Już dawno temu świadomie zdecydowaliśmy, że przy większej części naszych kolekcji wykorzystamy zasadę garbowania roślinnego, mimo że jest ono droższe. Skóra jest elementem, który nadaje butom Melvin & Hamilton charakter i z którym kojarzona jest nazwa marki. Wysokiej jakości skóra garbowana roślinnie pozwala uzyskać zróżnicowane, oryginalne i nowatorskie odcienie i barwy, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Garbowanie chemiczne z użyciem chromu zabija właściwości skóry, skóra staje się martwym i sztywnym materiałem, bez charakteru; z kolei garbowanie roślinne pozwala skórze zachować elastyczność, połysk, strukturę itp. Innymi słowy, osobowość skóry. Ten naturalny proces wymaga czasu, aby przygotować skórę do drugiego życia, nadając jej doskonałą odporność i trwałość.

#youaremnh