5 par butów, które każdy mężczyzna powinien mieć w szafie

Derby męskie Clint 34 Melvin & Hamilton

Żle dobrane buty mogą zepsuć nawet najlepszą stylizację. Wiemy, że rozróżnienie pomiędzy różnymi typami butów nie zawsze jest łatwe i że nie wszystkie typy butów pasują do każdej okazji. W tym przewodniku zobaczysz przegląd różnych typów obuwia.

01 Oksfordy

Męskie buty oxfordy Lance 44 Melvin & Hamilton
Męskie buty oxfordy Lance 61 Melvin & Hamilton

Oksfordy charakteryzują się zamknietą przyszwą i są położone najwyżej w hierarchii formalnych butów.

Czarne oksfordy będą idealnym wyborem na oficjalne okazje, takie jak śluby, pogrzeby oraz rozmowy kwalifikacyjne. Dodadzą one elegancji do Twojego stroju i najlepiej łączyć je ze smokingiem na wyjątkowe okazje lub z garniturem w kolorze czarnym, granatowym lub szarym.

Oksfordy typu lotniki wykonane z jednego kawałka skóry posiadają minimalistyczny wygląd i czystą formę. Możesz je nosić do biura i na oficjalny wieczór, który wymaga od Ciebie stroju wieczorowego lub wizytowego. Na specjalne okazje proponujemy przyjrzeć się naszej luksusowej linii Couture z wyborem butów formalnych wykonanych metodą Goodyear Welted. Więcej na temat tego procesu produkcji można przeczytać w tym artykule.

Broguing, czyli dekoracyjne dziurkowanie, sprawia, że buty znajdują niżej w hierarchii formalności. Nasze oksfordy Jeff 28 w stylu Budapester, czyli ozdobione tzw. brogues i noskiem w formie skrzydeł tzw. wingtip cap, będą mniej formalne niż czarne buty Oxford bez dekoracji. Pełne brogsy (full brogues) mogą być noszone razem z tweedem i innymi tkaninami vintage.

02 Derby

Męskie derby Martin 15 Melvin & Hamilton
Męskie derby Jeff 14 Melvin & Hamilton

Derby, znane także jako angielki, w przeciwieństwie do oksfordów posiadaja otwartą przyszwę. Czarne buty derby, nawet jeśli mniej formalne niż oksfordy, mogą być połączone z ciemnymi formalnymi garniturami na wiele okazji, takich jak mniej oficjalne kolacje, spotkania w ciągu dnia, konferencje itp.

Brązowe derby z wytłoczonym wzorem na cholewce będą wyglądać mniej elegancko, ale nadal są dobrym wyborem dla strojów biznesowych:

Kolory inne niż brązowy i czarny również są mniej formalne, ale będą dobrą alternatywą, jeśli chcesz połączyć je z nieco bardziej swobodnym strojem.

Jeśli chcesz stworzyć stroje w stylu smart casual, brązowe brogsy mogą być również łączone z półformalnymi garniturami.

03 Monki

Męskie monki Patrick 24 Melvin & Hamilton

Monki, czyli buty z klamrami są coraz bardziej popularne wśród Panów interesujących się modą. Można je połączyć z mniej formalnymi garniturami, zestawami koordynowanymi i innymi stylizacjami w stylu casual.

Dwukolorowe monki typu double monk strap stylowo połączą się z casualowymi zestawami.

04 Mokasyny

Męskie mokasyny Clive 20 Melvin & Hamilton
Męskie mokasyny Brad 10 Melvin & Hamilton

Możemy wyróżnić kilka typów mokasynów: penny loafer (biorące swoją nazwę od monety penny wkładanej na szczęście), tassel loafer (czyli z frędzlami), a także horsebit loafer (posiadający charakterystyczny metalowy element w formie końskiego wędzidła). Loafersy z łącznikiem Clive 1 idealnie prezentują się w stylizacji smart casual, ale pamiętaj, że wsuwane buty są mniej formalne niż wiązane.

05 Skórzane sneakersy

Męskie sneakersy Newton 23 Melvin & Hamilton

Skórzane sneakersy stały się obowiązkowym modelem jak klasyczne buty, a ich zaletą jest wygoda i łatwość zakładania. Czerpiąc inspirację z odzieży sportowej i technicznej, trend athleisure jest coraz częściej noszony na wiele okazji. Sneakersy są zarówno szykowne, jak i swobodne, w mgnieniu oka wprowadzą do Twojego wyglądu nowoczesny twist.

Jeśli preferujesz prosty i minimalistyczny styl, postaw na klasyczne białe sneakersy, które nigdy nie wychodzą z mody i są absolutnie ponadczasowe. Jeśli lubisz bawić się modą, ale nie chcesz rezygnować z wygody, wypróbuj trend na "ugly sneakers" lub postaw na kolorowe trampki.

Jeśli czujesz się przytłoczony nadmiarem informacji, oto kilka punktów, które pomogą Ci w poszukiwaniu idealnej pary butów:

 • Buty z zamkniętym sznurowaniem (oksfordy) są z natury bardziej eleganckie niż ze sznurowaniem otwartym (derby).
 • Czarne buty są bardziej eleganckie niż brązowe, a ogólnie rzecz biorąc, ciemniejsze buty będą bardziej eleganckie niż jaśniejsze kolory.
 • Pomiędzy butem z sznurowadłami a butem do założenia, buty wiązane są uważane za bardziej eleganckie; choć zależy to również od kolorów i wykończeń, oczywiście!
 • Buty z podeszwą skórzaną są bardziej formalne i wiążą się z mnijeszym ryzykiem faux-pas niż te z podeszwą gumową.
 • Aby zachować elegancję i prostotę, lepiej wybrać buty z gładkiej skóry: nubuk lub zamsz są bardziej odpowiednie do codziennego użytku.
 • Mniej dekoracji, mniej ryzyka! Klasyczne buty bez żadnych dekoracji będą łatwiejsze do skoordynowania niż buty z brogsami czy kolorowymi gumowymi podeszwami.

  Ten artykuł pomoże w dokonaniu "bezpiecznego" wyboru, aby zachować elegancję na specjalną okazję!
  Jednak w Melvin & Hamilton znajdziesz niezliczone sposoby łamania kodów i zabawy z modą, kimkolwiek jesteś lub kimkolwiek chcesz być dzisiaj.
  Moda to ciągła nauka; elegancję można znaleźć również w wielokolorowych oksfordach czy botkach z dodatkiem futra. To do Ciebie należy znalezienie butów, które najlepiej pasują do Twoich pragnień, stylu, ubrań, Twojego codziennego życia!

  Nasz przewodnik po butach damskich przeczytasz tutaj!

  #youaremnh